o nas
aktualnosci
ostrzezenia
informator sms
sluzby ratownicze
zagrozenia
przeciwdziałanie
sprawy obronne
linkiOGÓLNE INFORMACJE O GMINNYM SYSTEMIE POWIADAMIANIA PRZEZ WIADOMOŚCI SMS

1. REJESTRACJA W SYSTEMIE
Aby zarejestrować się w systemie wystarczy wysłać na numer 661 000 112 jedną wiadomość sms, której koszt jest zależny od operatora sieci komórkowej (koszt zwykłego sms). W treści należy wpisać jeden z kodów z tabeli poniżej. Jeżeli kod został wpisany poprawnie, to system wygeneruje sms-a zwrotnego z potwierdzeniem rejestracji.
Wszystkie otrzymywane wiadomości są bezpłatne. Można zarejestrować się w więcej niż jednym serwisie. W takim wypadku wiadomość wspólna dla wszystkich serwisów zostanie przesłana na dany numer tylko raz. Jednak w przypadku zróżnicowanych wiadomości użytkownik otrzyma dwa lub więcej sms-ów.Jeżeli zmieniasz numer telefonu wyrejestruj stary numer z serwisu.


2. DZIAŁANIE SYSTEMU
Za techniczną stronę działania systemu odpowiada zewnętrzna firma. Ponosi ona również odpowiedzialność za ochronę danych osobowych użytkowników w zakresie tzw. grup otwartych, do których może zarejestrować się każdy. System umożliwia stworzenie nieograniczonej liczby grup zamkniętych, czyli takich w których rejestrację przeprowadza uprawniony pracownik urzędu. Do grup zamkniętych należą m.in. członkowie ochotniczych straży pożarnych, radni, członkowie zespołu zarządzania kryzysowego itp.

Wysyłanie wiadomości odbywa się z dowolnego komputera podłączonego do Internetu przy pomocy panelu zabezpieczonego hasłem. Możliwe jest również wysyłanie ostrzeżeń w trybie awaryjnym ze wskazanych telefonów komórkowych. Treść wiadomości ograniczona jest do 150 znaków, dlatego musi być zwięzła ale jasna do zrozumienia. W związku z tym stosowane będą powszechnie używane skróty.

3. TREŚĆ WIDOMOŚCI
System powiadamiania SMS został uruchomiony dla potrzeb mieszkańców gminy oraz służb ratunkowych. Informacje dla mieszkańców można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
SMS-y, których treść dotyczy przedsięwzięć podejmowanych przez Urząd Gminy. Są to ogłoszenia, powiadomienia i ostrzeżenia, których treść należy traktować jako informacje pewne.
SMS-y informacyjne, których treść dotyczy przedsięwzięć podejmowanych przez inne instytucje. Mogą to być zawiadomienia o przerwach w dostawie wody, gazu, prądu, informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym i tym podobne.
SMS-y z ostrzeżeniami, dotyczące niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Opierają się one na prognozach pogody dostarczanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do centrów zarządzania kryzysowego wszystkich szczebli, służb ratowniczych itp. W zależności od prognozowanych niebezpiecznych zjawisk IMGW wydaje ostrzeżenia, które określają niebezpieczeństwo danego zjawiska w skali od 1 do 3 (1 – najniższy stopień, a 3 najwyższy) oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia (np. 80%). Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego przesyła informacje o wszystkich ostrzeżeniach 3-go stopnia i niektórych 2-go stopnia ( z kategorii: wiatr, roztopy, upały, mróz, intensywne opady deszczu, intensywne opady śniegu, silne burze, ostrzeżenia hydrologiczne).

Szczegółowe informacje na temat ostrzeżeń meteorologicznych można znaleźć na stronie:
http://www.pogodynka.pl/polska/ostrzezenia/klasyfikacja
Copyrights 2014 gauss@interia.pl. All Rights Reserved.